Home Zaczarowane flety

Magdalena, Urban

wtorek, 22 listopada 2011 16:15

Zaczarowane flety

W Filialnej Publicznej Szkole Podstawowej w Kosorowicach od 1990 roku uczniowie kształcą się muzycznie, ucząc się gry na fletach. Jest to duże wyzwanie dla dzieci, które stanowi formę rozwoju talentu artystycznego, budowy wiary we własne siły, umuzykalniania, pokonywania tremy w trakcie publicznych występów, nie tylko na terenie własnej szkoły, ale również społeczności lokalnej (własnej wsi Kosorowice i innych miejscowości naszej gminy) itd.
Po raz pierwszy zespół „Zaczarowane flety” wystąpił w 1993 roku na obchodach 700-lecia Tarnowa Opolskiego . W kolejnym roku zagrał na imprezie „Kroszonka’94” zorganizowanej przez Gminny Ośrodek Kultury w Tarnowie Opolskim. Tradycją stał się występ zespołu w czasie „Szkolnej wigilii”. Z przygotowanym repertuarem od 1998 r. zespół był prawie każdego roku (do 2009 r.) zapraszany  do udziału w organizowanym przez GOK „Koncercie Kolęd”, który odbywał się w kościele parafialnym w Kosorowicach, a od kilku lat tutaj również swoje umiejętności  corocznie prezentują parafianom w „Święto Młodzianków”. Do dziś ksiądz proboszcz wspomina występ zespołu z okazji 20-lecia konsekracji kościoła w Kosorowicach, który odbył się 18.05.2005 r. Uczniowie z klasy I zaśpiewali, a z klasy II i III zagrali na fletach utwór „Barka” ( ulubioną pieśń papieża Jana Pawła II ) . Było to wzruszające wydarzenie dla obecnego na uroczystości ówczesnego arcybiskupa Alfonsa Nossola , księdza proboszcza , zaproszonych księży i parafian. W 2008 r. Zespół „Zaczarowane flety” zaprezentował przygotowany repertuar na uroczystości nadania sztandaru Publicznej Szkole Podstawowej w Tarnowie Opolskim. W 2009 r. wystąpili na kiermaszu bożonarodzeniowym w Tarnowie Opolskim, a w 2010 r. w Kosorowicach. W tych latach zespół prezentował swoje umiejętności na imprezie mikołajkowej organizowanej przez Radę Sołecką w Kosorowicach, a w 2011 r. wystąpił dla mieszkanek Kosorowic z okazji Dnia Kobiet w świetlicy przy OSP. W 2010 roku wzięli udział w II Festiwalu Kolęd w Języku Niemieckim w Komprachcicach.

Zaczarowane flety

Kilka razy, w minionych latach, fleciści wystąpili w Domu Małego Dziecka w Tarnowie Opolskim , czym wzbudzali zachwyt nie tylko mieszkających tam dzieci , ale również pracowników.
Od lat fleciści występują na imprezach szkolnych typu Dzień Babci i Dziadka, Dzień Matki, Dzień Ojca, festyn rodzinny oraz innych szkolnych uroczystościach (apele).
Przez te wszystkie lata uczniowie rozwijali swój talent. Nauczyli się grać na dzwonkach oraz tubach muzycznych i melodykach.

Zaczarowane flety

W ciągu tych wielu lat wzrosło umuzykalnienie dzieci. Wspólna praca wpłynęła i ciągle wpływa na integrację uczniów. Dzieci ujawniają swoje talenty artystyczne, muzyczne , wykazują się pomysłowością, ale przede wszystkim zostali zauważeni i docenieni przez innych, co ich motywuje do dalszej ciężkiej pracy.